[ginger] קורס בכרמיאל: החברה הרב-מינית - אנשים, חיות אחרות ומה שביניהם

אנא, הפיצו הלאה:

החברה הרב-מינית: אנשים, חיות אחרות ומה שביניהם

קורס פתוח לקהל הרחב במכללת אורט בראודה, כרמיאל

 

מרצה: אריאל צבל

 

יש לך עניין בשינוי חברתי? בפמיניזם? במחשבה סביבתית? בתיאוריה ביקורתית? וכמובן – בבעלי-חיים וביחס שלנו אליהם? "החברה הרב-מינית" היא ההזדמנות שלך לחבר את כל הקצוות האלה יחד לתמונה חדשנית אחת. הקורס מתאים לכל אדם עם סקרנות אינטלקטואלית ופתיחות, מאקדמאים ועד לתיכוניסטים, ללא צורך בידע מוקדם.

 

 

כשמדברים על "החברה", מי בדיוק נכללים בה? בני-אדם בלבד? אם כך, הכלב או החתול אינם חלק מהחברה גם אם הם חולקים איתי בית, חוויות והרגלים? ומה בעניין הסוס שעובד ברחוב שלי? או התרנגולת שמציעים לי לאכול?

 

בדרך-כלל, שאלות כאלה פשוט לא עולות. לרוב החיות, או אולי אפילו לכולן, אנו רגילים להתייחס בתור טבע שאין לו שום קשר עם החברה, או בתור משהו שמגדלים, מעבדים, קונים, אוכלים, לובשים או חוקרים. 

 

הקורס מציע תפיסה אחרת: הקשר שבין בני-האדם לבין חיות ממינים שונים הוא לא רק כלכלי, צרכני, מדעי או אקולוגי, אלא בראש ובראשונה קשר חברתי. אמנם, בדרך-כלל ללא צל של שוויון, ולעתים קרובות גם מתוך ניכור וכוחנות קיצוניים – אבל גם קשר כזה הוא קשר חברתי.

 

איך משפיע רעיון "החברה הרב-מינית" על המשמעות של מושגים יומיומיים? מה הם בעצם, במחשבה מחודשת, שוויון, רגשות, גוף, סביבה, טבע, שליטה, תרבות, זכויות, הבעה, רווחה, חקלאות או תעשייה? בקורס נתמודד עם אתגרים כאלה בעקבות תיאורטיקנים במדעי הרוח והחברה, חוקרים במדעי-החיים, פעילים חברתיים ועוד – שכולם ניסו לבחון באופן ביקורתי גישות שעליהן התחנכו. נקדיש תשומת-לב מיוחדת לתעשיות המזון והלבוש מן החי – מערכות אדירות ממדים שאנו מוקפים בהן מבלי לשים לב, עד כדי כך שגם הוגים וחוקרים בקושי התייחסו אליהן. כאשר כל המאמצים האלה לחשוב מחדש יצטברו יחד, הם עשויים לחולל מהפכה בגישה שלנו לתחומים רבים, שחלקם אפילו לא נראים קשורים לחיות.

 

 

אריאל צבל חוקר יחסי אדם-חיה מזה 15 שנים; כתב בתחום זה תזה לתואר שני ועבודת דוקטורט במכון להיסטוריה ולפילוסופיה של המדעים והרעיונות באוניברסיטת תל-אביב, ולמעלה מ-500 מאמרים פופולריים עבור אתר האינטרנט של עמותת אנונימוס.


 

 

הקורס כולל 14 שיעורים הקשורים זה לזה אך כל אחד מהם גם עומד בפני עצמו. בכל מפגש בכרמיאל יתקיימו שני שיעורים רצופים עם הפסקה קצרה ביניהם (כלומר, 7 מפגשים בסך הכל). באתר הקורס (anml.co.il) ניתן למצוא תקציר לכל שיעור ורשימת קריאה או צפייה מומלצת, שכוללת גם חומר נגיש בעברית.

 

את הקורס מפיק זנגביל – מרכז קהילתי לצמחונות, בשיתוף קמפוס ירוק במכללת אורט בראודה.

 

ההרשמה מראש, במחיר 500-200 ₪ לפי הרצון והיכולת. כדאי למהר להירשם – פתיחת הקורס מותנית במספר נרשמים מינימלי! ההרשמה בדואל HaravMinit@gmail.com או בטלפון: יוסי 052-2598773.

 

הקורס בכרמיאל יתקיים בימי א' בין השעות 20:40-17:10, במכללת אורט בראודה, בניין M, חדר 303. לפרטי הגעה ולמפת המכללה באתר מכללת אורט בראודה (braude.ac.il).

 

 

 

לוח השיעורים

11 במרץ

 

1. למי קראת פרה?! על רעיונות מהפכניים בחליפה שמרנית

2. ערעור סדרי עולם: מזואולוגיה של תיירים לסוציולוגיה של חתולים

18 במרץ

 

3. פרקליטו של במבי: לדבר בשם מי שלא יכולים לדבר

4. לדבר סוסית ולשמוע תוכית: מה אנחנו יודעים בכלל על חיות?

25 במרץ

5. מכונה עם נשמה? בין ביטול הנפש החייתית לבין הכרה בקיומה

6. ערום כמו שועל? הקשר המתעתע שבין האנשה לניצול

1 באפריל, 8 באפריל

חופשת פסח – אין שיעורים

 

15 באפריל

7. מי הבוס? מפגני שליטה בחיות – מזירת הקרבות ועד למסעדת הגורמה

8. נימוסי שולחן ונגיסי עוף: המצאת הגועל-נפש וסילוקו משולחן האוכל

22 באפריל

9. יחסים אנונימיים: החקלאי האוטומטי והבורג החי שבמכונה

10. כחומר ביד היוצר: המשמעות החברתית של מניפולציות גנטיות

29 באפריל

11. הנחת רווחה: מרסנים את תעשיות בעלי-החיים?

12. אכפת לי! מה מניע את ההתנגדות לניצול חיות?

6 במאי

13. על כף המאזניים: השיפוט המוסרי בין בני-אדם לחיות אחרות

14. וגר זאב עם כבש?! קווים לדמותה של אוטופיה רב-מינית

 

 

 

[ginger] אירועים קרובים בזנגביל

יום חמישי 16.2.2012

19:00 ערב שכולו פירות

ט"ו בשבט מאחורינו, אבל על הפירות לא נוותר. ובהתאם למסורת של המהטמה, אנחנו מבטיחים לכם את ההפתעות המוזרות ביותר שנצליח למצוא באתרי המתכונים שברשת האינטרנט, בהשראת המטבח המקומי והבינלאומי, בערב שכולו מאכלים המבוססים על פירות!

תרומה מומלצת - 25

יום שני 20.2.201

20:00 חיים בסרט: הלגונה הסודית ("The Cove")
דרמה תיעודית אודות תעשיית ציד הדולפינים ביפן. זוכת פרס האוסקר עבור סרט התעודה הטוב ביותר לשנת 2010. הסרט מביא את סיפורה של קבוצת פעילי סביבה החושפת פרשיית התעללות נוראה שהיא גם סכנה בריאותית לאדם המתרחשת במפרצון יפני בקרבת העיירה טייג'י.

הערב יכלול כיבוד טבעוני.

הכניסה חופשית!

יום שלישי 21.2.2012

19:30 פרופ' ריצ'רד שוורץ: יצירת מודעות צמחונית בישראל עד שנת 2015

פרופסור ריצ'רד שוורץ הוא אחד הכותבים והדוברים הרהוטים ביותר בנוגע ליישום של ערכים ומצוות יהודיים ביחס למשבר הסביבתי המתרחש סביבנו ובנוגע ליחסנו לבעלי-החיים בתעשיית המזון. הוא נשיא "היהודים הצמחונים של צפון אמריקה" ומחברם של הספרים "יהדות וצמחונות" ו"יהדות ושרידה גלובלית" כמו גם מאות מאמרים על יהדות וצמחונות. בימים אלו יוצא לאור ספרו החדש "מי גנב את הדת שלי? לתחיית היהדות וליישום ערכים יהודים כדי לרפא את עולמנו שבסיכון".

הכניסה חופשית.

ההרצאה באנגלית.

יום חמישי 23.2.2012

19:00 ג'אם מוסיקאלי פתוח במהטמה בר

ג'אם סשן מוסיקלי: בואו עם כלי נגינה, או רק להקשיב וליהנות ממוסיקה, פיצות טבעוניות, סנדביצ'ים מהצומח וסלטים.

בארגון מתנדבי המהטמה.

 

זנגביל - מרכז קהילתי לצמחונות

בלפור 8, ירושלים. טלפון 02-5665737.

www.ginger.org.il

 

העמדות והתכנים בהרצאות ובאירועים אחרים המתקיימים בזנגביל הם באחריות המרצים והמנחים בלבד. הם אינם משקפים בהכרח את עמדותיה של העמותה או נתונים שנבדקו על-ידיה. זנגביל מפרסם יוזמות שעשויות לעניין את הקהילה של המרכז או לקדם תזונה מהצומח, וכן משתתף במיזמים כאלו. אין לפרש פרסום או השתתפות כאמור כאימוץ תכנים ועמדות המובעים במיזמים כאלו, או פרקטיקות הננקטות במסגרתם.

 

 

 

ארכיון הבלוג

אירועים קרובים